Jau daugiau nei dvidešimt metų Yaga Gathering suburia žmones į vieną iš unikaliausių festivalių Lietuvoje. Tai vasaros renginys, kviečiantis patirti gamtos ramybę, kūrybą ir bendruomeniškumą. Vienas iš šio reiškinio kūrėjų – Anton Shoom – dalijasi, kaip viskas prasidėjo nuo nedidelio sąskrydžio ir užaugo į tarptautiniu mastu žinomą renginį. Jis atskleidžia, kas laukia šių metų dalyvių, ir kuo ši Yaga bus ypatinga. Pasikalbėjome apie miškų įkvėptą atmosferą, kūrybinius eksperimentus ir tikrąją sąskrydžio dvasią.
Kaip gimė Yaga Gathering idėja? Ar iš pradžių tikėjotės, kad jis išaugs į tokį didelį ir reikšmingą renginį?
„Yaga gathering“ atsiradimą įkvėpė festivalis „Ragana“, vykęs 2001 metais prie Kernavės. Tuo metu toks įvykis buvo gana didelė naujovė – renginys, kuriame reikia kalbėtis angliškai Lietuvoje buvo labai neįprastas. 2003 m. jau patys organizavome festivalį, tiesa, tuomet jis vadinosi „Šambala“ ir buvo skirtas labai nedidelei bendruomenei. Vėliau pavadinimą pakeitėm į „Yaga Gathering“, kas išvertus iš sanskrito reiškia aukojimą – senų dalykų atidavimą, kad atsirastų nauji. Tai – savotiškas atgimimas. Tuomet, organizuojant pirmuosius sąskrydžius, tikrai negalvojome, kaip viskas atrodys po kelių dešimtmečių – tiesiog darėm tai, kas mums labai patinka.
Kuo šių metų Yaga išsiskirs iš ankstesnių? Kokie pokyčiai ar staigmenos laukia dalyvių šįkart?
Kiekvienais metai stengiamės, kad visi bendruomenės nariai patirtų džiaugsmą, išsivežtų pačių įvairiausių patirčių, patirtų transformaciją ir norėtų sugrįžti. Šių metų tema – „Off The Map“, tad kviesime visus dalyvius pasikliauti savo juslėmis, tyrinėti ribas ir nebijoti žengti už jų.

Yaga Gathering Nuotrauka: Gedmantas Kropis
Festivalis vyksta gamtos apsuptyje. Kaip manote, kaip ši aplinka keičia žmonių patirtį?
Dzūkijos miškai, Spenglos upė ir slėnis išties turi magijos, kuria dalijasi su sąskrydžio dalyviais. Šis nepaliestas gamtos kampelis per metus pasikrauna energijos ir laukia atvykstančios bendruomenės, kuriai kelioms dienoms dovanoja nepamirštamas patirtis ir priima mus tokius, kokie esame.
Miškų apsuptyje galima rasti viską, ko reikia kūnui ir sielai. Upė – tai ne tik gyvybės, bet ir vidinės transformacijos bei ramybės šaltinis. O vakarais, miglose ir muzikos garsuose paskendęs slėnis leidžia išsilaisvinti iš kasdienybės ribų. Čia susijungia menas, muzika, gamta ir kviečia mus kurti. Pasakojama, kad būtent šioje vietoje, basomis vaikščiodami po rasotas samanas, ne vienas atrado kelią į tikrąjį save.😊
Vos tik pirmą kartą pamatėme šią vietą, žinojome, kad „Yaga Gathering“ vyks būtent čia.
Muzikinė programa šiemet atrodo itin įvairi. Kaip ją formuojate ir kurie pasirodymai jums kelia daugiausia jaudulio?
„Yaga Gathering“ turi keturias muzikines scenas. Pagrindinėje „Valley“ scenoje vyksta didžiausi šokiai. Tuo tarpu „Pinegroove“ scena – priešingai – skirta poilsiui, ramiam pasibuvimui. „Duskwood“ scena skirta trance muzikos garsams, o „LRT Opus“ scena kvies į dienos linksmybes. Kiekviena scena turi savo kuratorių, kuris kruopščiai atrenka ir kviečia atlikėjus.
Be muzikos, Yaga garsėja vizualiuoju menu, instaliacijomis, dirbtuvėmis. Kaip gimsta visa ši kūrybinė visuma?
Mes mylime meną – jis yra viena svarbiausių „Yaga Gathering“ sudedamųjų dalių. Visa koncepcija gimsta iš širdies. Turime daugybę idėjų, kurias norime įgyvendinti, ir kasmet leidžiame sau eksperimentuoti, kurti ir dalintis kūryba, netradiciniais atradimais bei eksperimentais. Menas yra neatsiejama mūsų sąskrydžio dalis – be jo „Yaga Gathering“ netektų savo žavesio.

Yaga Gathering Nuotrauka: Emilis Garla
Renginys žinomas dėl bendruomeniškumo jausmo. Kaip pavyksta sukurti tokią atvirą, saugią ir rūpestingą atmosferą?
Kiekvienas atvykstantis žmogus yra reikšmingas, ir mes galvojame, kaip jis jausis, kokius įspūdžius ir emocijas išgyvens – pasiners į save, susilies su gamta, turės saviraiškos laisvę, o gal švęs gyvenimą. Mums svarbu, kad svečiai atvyktų ne tik dėl žinomų vardų, bet dėl renginio visumos ir išskirtinių patirčių. Čia atvyksta atviri, ieškantys, tyrinėjantys pasaulį ir bendruomeniški žmonės. Būtent jie sukuria šį vasaros sapną, kurį apjungia „Yaga Gathering“.
Ar pastebite, kaip keičiasi Yagos auditorija? Kas visgi vienija festivalio lankytojus – nepaisant amžiaus ar kilmės?
Esame atviri įvairioms pasaulėžiūroms ir gyvenimo būdams – kiekvienas yra unikalus ir svarbus. Be abejo, auditorija auga ir plečiasi – mus atranda vis daugiau žmonių. Tačiau visus vienija noras pažinti, tolerancija ir platus akiratis. Beje, žinome daug žmonių, kurie atvyksta jau daugelį metų – sugrįžta su šeimomis, vaikais. Tokiu būdu mūsų bendruomenė taip pat plečiasi. Šiais metais „Yaga Gathering“ sueina 22 metai, tad nuo pirmųjų sąskrydžių jau užaugo visa nauja karta.

Nuotrauka: Anton Shoom
Kokie didžiausi iššūkiai lydi tokio masto renginio organizavimą gamtoje? Ko dažnas lankytojas galbūt nė neįsivaizduoja?
Iššūkių ir nuotykių tikrai būna įvairių – pradedant didžiulėmis pievomis, kurias reikia nušienauti. Renginio erdvėje nėra jokių stacionarių objektų, tad kiekvienais metais viską statome nuo nulio – vyksta dideli statybos darbai, po kurių seka meno instaliacijos, dekoracijos, techninė dalis. Viską pastatyti užtrunka kelias savaites.
Ką Yaga reiškia jums asmeniškai? Kokią vidinę patirtį ar prasmę parsivežate iš kiekvienų metų?
„Yaga Gathering“ – tai gyvenimo būdas ir didžiausias metų įvykis, kuriam ruošiamės ilgus mėnesius. Tiesa, vos pasibaigus sąskrydžiui dažnai aplanko mintys, kad gal kitais metais nebedarysim. Bet pailsim, praeina kiek laiko, ir vėl galvoje pradeda knibždėti naujos idėjos, ką galėtume parodyti kitais metais.
Kokias vizijas ar planus turite ateičiai? Ar galvojate apie naujus formatus, vietas ar net tarptautines iniciatyvas?
Šiais metais jau turėjome vieną iniciatyvą Latvijoje – Rygos meno savaitėje prisidėjome prie lietuvių menininkės parodos atidarymo. Birželio viduryje į Rygą grįšime dar su vienu renginiu. Apie ateinančių metų temas ir renginius dar negalvojame – šiuo metu esame paskendę šių metų „Yaga Gathering“ organizavimo darbuose. Labai lauksime visų liepos 10–14 dienomis Dzūkijos miškuose.
Ačiū už pokalbį.
