Prisijunk

#renginiai

Vilniaus festivalis prasidės su LNSO ir solistu Christianu Tetzlafu

Vilniaus festivalis prasidės su LNSO ir solistu Christianu Tetzlafu – klasikinės muzikos vakaras, kupinas emocijų.
Nuotrauka: Giorgia Bertazzi

Gegužės 30 d. Nacionalinėje filharmonijoje prasidės vienas svarbiausių Lietuvos klasikinės muzikos renginių – 29-ą kartą rengiamas Vilniaus festivalis. Per atidarymą smuiko įžymybė Christianas Tetzlaffas ir svečio iš Sakartvelo Miriano Khukhunaishvili diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) atliks programą „Didieji romantikai“. Skambės nuostabaus grožio Johanneso Brahmso ir Jeano Sibelijaus muzika.

Vilnius festivalis laikosi tradicijos pirmuoju koncertu atskleisti poetinį muzikos pradą ir klausytojams padovanoti įspūdingas monumentalių muzikinių šedevrų interpretacijas. Šįkart festivalio pradžios koncerte ypatingo sudėtingumo Brahmso Koncertą smuikui ir orkestrui D-dur interpretuos vienas paklausiausių ir įdomiausių muzikantų klasikinės muzikos scenoje – Christianas Tetzlaffas.

Jo koncertai dažnai prilyginami egzistencinėms patirtims, kai net gerai žinomi kūriniai atsiveria naujais rakursais. Sakoma, kad Ch. Tetzlaffas „kalba“ savo smuiku – jo interpretacijos apima platų išraiškos priemonių spektrą ir nesiekia vien tik harmonijos ar virtuozinio blizgesio. Smuikininkas neretai atkreipia dėmesį į užmirštus šedevrus, tokius kaip Josepho Joachimo ar Mozarto ir Beethoveno amžininko Giovanni Battistos Viotti koncertai smuikui. Ch. Tetzlaffas atlieka neįprastai daug kūrinių, kasmet groja apie 100 koncertų, o siekdamas nuolatos plėsti repertuarą yra ir atsidavęs naujų kūrinių interpretuotojas.

Mirian Khukhunaishvili Nuotrauka: Lietuvos nacionalinė filharmonija

Muzikos kritikai teigia, kad Ch. Tetzlaffo Brahmso Koncerto smuikui ir orkestrui D-dur interpretacijos yra viena už kitą geresnės, o pats smuikininkas sako, kad tai vienas mėgstamiausių ir svarbiausių kūrinių jo repertuare. Nenuostabu, juk dar XIX a. garsusis to meto muzikos kritikas Eduardas Hanslickas, išgirdęs Vienoje pirmą kartą atliekamą Brahmso koncertą, konstatavo, kad tai „reikšmingiausias koncertas smuikui nuo Beethoveno ir Mendelssohno laikų“. Šiandien Brahmso opusas kartu su Beethoveno koncertu smuikui laikomas viena šio instrumentinio žanro viršukalnių.

Ch. Tetzlaffas yra išleidęs net kelis puikiai įvertintus šio kūrinio įrašus. Vėlesnysis, išleistas „Ondine“ 2022 m., vertinamas už ypatingą „emocinį įsitraukimą“, puikų techninį atlikimą, maksimalius kontrastus. O pats smuikininkas, kalbėdamas apie šį koncertą smuikui, yra sakęs, kad jo solo partijos pradžia – „tikras įniršio priepuolis“.

Vilniaus festivalio koncerte žymusis smuikininkas scena dalinsis su batutos meistru Mirianu Khukhunaishviliu, kuriam teko garbė pelnyti ypatingas dirigento Christopho Eschenbacho simpatijas – jam buvo įteiktas batutos legendos įsteigtas „Ringmann-Jaross“ apdovanojimas, maestro jaunąjį dirigentą globoja konsultuodamas, stebėdamas jo koncertinę veiklą.

Khukhunaishvilis yra dirigavęs Berlyno „Konzerthaus“, Danijos nacionaliniam, Vroclavo filharmonijos, Islandijos simfoniniam, kitiems ryškiems Europos, taip pat visiems svarbiausiems Sakartvelo orkestrams. Artimiausiuose menininko planuose – debiutai su Atėnų valstybiniu, Arturo Toscanini, Silezijos, Danijos filharmonijų orkestrais, o Vilniaus festivalyje kartvelų dirigentas debiutuos ir su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru.

Nuotrauka: Greta Skaraitienė

Greta Brahmso festivalio atidaryme skambės J. Sibelijaus Simfonija Nr. 1, savo keturių dalių struktūra ir charakteriu – gana tipiška romantinė simfonija. Kompozitorius nenurodė nei jos pavadinimo, nei programos, tačiau jo muzikos tyrinėtojai šiame kūrinyje įžvelgia ne vieną asmenišką, autobiografinį momentą. Simfonijos muzika tarsi byloja paties Sibelijaus prisipažinimą: „Iš tiesų, esu garsų dailininkas ir poetas.

Originali šios simfonijos partitūra neišliko, o paties kompozitoriaus po premjeros redaguota versija žavi gausiais styginių bei pučiamųjų solo ir itin įtaigia muzikine kalba. Būtent ši simfonija Sibelijaus talentą pristatė pasauliui, mat ji buvo atlikta per pirmąsias Helsinkio orkestro gastroles. Tuomet kūrinį, diriguojamą paties kompozitoriaus, išgirdo Stokholmo, Kristianijos (taip tuomet vadintas Oslas), Hamburgo, Amsterdamo ir Paryžiaus pasaulinės parodos 1900 m. klausytojai.

Vilniaus festivalio koncertas „Didieji romantikai. Christian Tetzlaff ir LNSO interpretuoja Brahmsą ir Sibelijų“ vyks gegužės 30 d., penktadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Visi festivalio koncertai skelbiami interneto svetainėje www.filharmonija.lt. Festivalį rengia Lietuvos nacionalinė filharmonija ir VšĮ „Vilniaus festivaliai“, remia Vilniaus miesto savivaldybė, Juozas ir Laima Magelinskai, „Artis Centrum Hotels“.

Naujienlaiškis

Sultingas mėsainis su traškiomis bulvytėmis – tikras skonių malonumas geriausių mėsainių vietose Vilniuje. Sultingas mėsainis su traškiomis bulvytėmis – tikras skonių malonumas geriausių mėsainių vietose Vilniuje.

Geriausi mėsainiai Vilniuje: vietos, kurios privers jus apsilaižyti pirštelius

#chillvietelės

Sveiko maisto parduotuvės Vilniuje

#chillvietelės

Džiaugsminga minia po atviru dangumi – nepamirštami renginiai ir festivaliai Lietuvoje 2025 metais. Džiaugsminga minia po atviru dangumi – nepamirštami renginiai ir festivaliai Lietuvoje 2025 metais.

Renginiai ir festivaliai Lietuvoje 2025 metais: Kur švęsti, patirti ir gyventi pilna krūtine?

#renginiai

Kiaušinių dažymas ir Velykų pasiruošimas – kūrybiškas būdas atrasti ką veikti Velykų savaitgalį 2025. Kiaušinių dažymas ir Velykų pasiruošimas – kūrybiškas būdas atrasti ką veikti Velykų savaitgalį 2025.

Ką veikti Velykų savaitgalį 2025: įdomiausi renginiai ir tradicijos visoje Lietuvoje

Renginiai Vilniuje

Naujienlaiškis

Visos teisės saugomos © 2025 #CHILLUVA

Prisijunk
Naujienlaiškis