Kultūrinis ugdymas tampa vis svarbesne tema šiandieninėje švietimo sistemoje. MO muziejus, pradėjęs kampaniją „Apmąstę meną, ateity išmąstys ir kitką“, skatina permąstyti meno svarbą ugdymo procese. Ši iniciatyva pabrėžia, kad kultūra ugdo esminius gebėjimus, būtinus XXI amžiaus pasaulyje.
MO muziejus atkreipia dėmesį, kad be kultūroje ugdomų įgūdžių, šiuolaikinis švietimas nebegali būti visavertis.
Kultūrinis ugdymas pasaulio mastu: kodėl tai svarbu
Pastarieji metai atnešė reikšmingų pokyčių švietimo srityje. UNESCO 2024 metais patvirtino kultūrinio ir meninio ugdymo gaires, kurias palaikė net 200 valstybių.
Naujieji dokumentai aiškiai įrašė: kultūra turi tapti neatsiejama švietimo dalimi. Tik tokiu būdu ugdysime kritiškai mąstančius, kūrybingus ir atsparius ateities piliečius.
MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė pabrėžia, kad švietimo sistemos, paveldėtos iš XIX amžiaus, nebepajėgia patenkinti dabarties poreikių. Permainos įvyksta visame pasaulyje, todėl Lietuva turi judėti kartu.

MO muziejaus edukacijos | Nuotrauka: Mantas Puida
MO muziejaus vizija: menas kaip mąstymo ugdymo įrankis
MO muziejus jau daugiau nei penkerius metus aktyviai prisideda prie kultūrinio ugdymo stiprinimo. Tačiau čia menas naudojamas ne kaip tikslas, o kaip priemonė ugdyti kritinį mąstymą, inovatyvumą ir emocinį raštingumą.
Muziejaus edukacijose mokiniai mokosi reflektuoti, argumentuotai reikšti mintis ir bendrai kurti naujas reikšmes.
Svarbu tai, kad šios veiklos integruojamos į skirtingus dalykus: literatūrą, matematiką, istoriją ar net fiziką. Tęsdami savo misiją, muziejaus edukatoriai ir metodinė medžiaga jau pasiekė daugiau nei 6 tūkst. Lietuvos mokytojų.
Kodėl kultūrinis ugdymas kečia švietimo kokybę
Menas ugdymo procese padeda vaikams ne tik kurti gražius darbus. Jis moko matyti pasaulį iš skirtingų perspektyvų, kelti klausimus, ieškoti atsakymų ir kurti naujas idėjas.
Tokios kompetencijos tampa neįkainojamos, siekiant prisitaikyti prie nuolat kintančio pasaulio.
MO muziejus rodo, kad kultūrinio ugdymo praktikos stiprina vaikų savivertę, gerina emocinę sveikatą ir ugdo atsparumą nesėkmėms. Visa tai tiesiogiai atliepia pagrindinius šiuolaikinio švietimo tikslus.

MO muziejaus edukacijos | Nuotrauka: Gediminas Bartuška
Bendruomenės vaidmuo kultūrinio ugdymo plėtroje
Vis dėlto, kultūrinis ugdymas reikalauja nuolatinio palaikymo. Muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė pabrėžia, kad be mecenatų pagalbos tokia plati veikla būtų neįmanoma.
Mecenatų bendruomenė leidžia MO muziejui pasiekti skirtingas visuomenės grupes: nuo etninių bendruomenių mokyklų iki mažesnes galimybes turinčių regionų vaikų.
Šis palaikymas tampa investicija į Lietuvos ateitį. Jis stiprina visuomenę, skatina integraciją ir ugdo pilietiškumą.
Prisidėkime prie pokyčių kartu
MO muziejus kviečia kiekvieną prisidėti prie kultūrinio ugdymo stiprinimo. Investuokime į vaikų gebėjimus, emocinį raštingumą ir kritinį mąstymą jau šiandien.
Daugiau apie MO muziejaus edukacijas mokiniams ir mokytojams rasite: www.momoko.lt
