EROS 2025 festivalis kviečia kalbėti garsiai apie tai, kas dažnai lieka nutylėta. Tai ne tik apie seksualumą, bet ir apie sąmoningumą, ribas ir laisvę būti savimi. Su Greta Keriene, festivalio projekto vadove, kalbamės apie tai, kaip gimė ši drąsi iniciatyva ir tapo vienu iš laukiamiausių metų renginių. Tai erdvė, kur susilieja edukacija, šou ir geismų pasaulis. O šių metų šūkis – „Velniškai arti tavo troškimų“ – skamba kaip pažadas patirti daugiau nei tikėjaisi.
Kaip gimė „Eros“ festivalio idėja Lietuvoje? Kiek laiko truko, kol ši mintis virto konkrečiu projektu?
Idėja organizuoti erotikos festivalį Litexpo sklandė ore daugiau kaip 5 metus, tačiau tam vis nesusiklostydavo palankios aplinkybės ir manėme, kad visuomenė tam dar nėra pakankamai subrendusi. Išgyvenę Covid pandemiją, natūraliai laisvėjant visuomenės normoms, supratome – arba dabar, arba niekada. Iš esmės EROS festivalis – tai drąsus žingsnis, plečiant įprastą Litexpo organizuojamų parodų repertuarą bei atliepiant besikeičiančios visuomenės poreikius. Viešumoje vis daugiau kalbama apie seksą, vyksta edukaciniai seminarai, diskusijos, teminės paskaitos ir EROS natūraliai tapo pagrindine ir didžiausia platforma, kur yra vietos tiek švietimui, tiek pramogai.
Pirmojo erotikos festivalio organizavimas truko beveik vienerius metus. Planuodami renginį, atsakingai darėme namų darbus: gilinomės į kitų erotikos festivalių Europoje praktiką, vykome į suaugusiųjų renginius Lietuvoje ir užsienyje, pasidarėme rinkos analizę ir tik tada gryninomės modelį, kuris būtų priimtinas mums patiems ir, žinoma, mūsų dalyviams bei lankytojams.

Kaip atrodė pirmasis „Eros“ festivalis Lietuvoje? Kokie buvo pirmieji įspūdžiai ir publikos reakcijos?
EROS sudaro trys pagrindinės dalys – edukaciniai pranešimai ir seminarai, šou programa ir kitos interaktyvios veiklos bei prekių ir paslaugų suaugusiems ekspozicija. Siekėme, kad lankytojai ne tik smagiai praleistų laiką, bet ir išbandytų bei pamatytų kažką naujo.
Pirmasis erotikos festivalis Lietuvoje – avantiūra, į kurią leidomės mes patys ir įtraukėme savo dalyvius bei lankytojus. Tikrai nežinojome ko tikėtis, nes patys nieko panašaus nesame organizavę ir tikrai labai maloniai visi nustebome, kai lankytojų skaičiumi mušėme visus rekordus.
Iš pradžių tikrai girdėjome ne vieną skeptišką repliką, kad Litexpo nėra tinkama vieta tokio formato renginiams, tačiau pamatę, kiek žmonių atėjo į festivalį, supratome, kad judame tinkama linkme ir tikrai galime būti atviri visoms temoms ir visiems renginių formatams.
Iš karto po festivalio sulaukėme begalės pozityvių atsiliepimų tiek iš dalyvių, tiek iš lankytojų ir didžioji dalis įmonių iš karto rezervavosi vietas kitiems metams.
„Eros 2025“ – jau antrasis festivalis Lietuvoje. Kuo šiemet siekiate įkvėpti auditoriją?
Praėjusiais metais EROS buvo palyginti nedrąsus bandymas tiek mums, tiek mūsų auditorijai. Šiais metais kviečiame pamatyti ir patirti dar daugiau – festivalis stipriai plečiasi tiek plotu, tiek programa. Šiais metais kartu su partneriais Limits ruošiame atskirą BDSM sceną su unikalia pasirodymų programa su Lietuvos ir užsienio atlikėjais, intensyvesnę šou programą pagrindinėje šou scenoje, dar daugiau interaktyvių veiklų ir edukacinių užsiėmimų.
Pernai festivalis tyrinėjo ribą tarp „Patogu / Nepatogu“, kvietė drąsiai išeiti iš komforto zonos ir leisti sau pasinerti į naujus potyrius. Tai buvo tik pradžia…Šiemet gilinamės dar toliau – į tai, ko dar niekada nedrįsome ištarti garsiai. Tai troškimai, kurie šnabždami tamsoje, slapti geismai, kurie kutena mūsų mintis ir kūną. EROS 2025 kviečia jus pažvelgti į savo vidinius norus ir atrasti, kas jaudina ne tik mintyse, bet ir realybėje. Šių metų festivalio žinutė – „Velniškai arti tavo troškimų“.
Šiais metais gvildensime dar daugiau įvairių temų, susijusių su seksualine sveikata bei tarpusavio santykiais. Siekiame kuo kokybiškiau atliepti mūsų lankytojų poreikius ir palikti neįkainojamą įspūdį.

Festivalis jungia sceninius pasirodymus, edukaciją ir atviras diskusijas. Į ką labiausiai kreipiate dėmesį sudarant programą? Ar Lietuvoje turime pakankamai ekspertų ir kūrėjų, tinkamų tokiam festivaliui?
Svarbiausia EROS misija yra edukacija, tačiau tikrai ne ką mažiau dėmesio skiriame ir kitoms renginio dalims – šou programai ir ekspozicijai. Siekiame, kad visos trys dalys puikiai viena kitą papildytų ir taip sukurtume mūsų lankytojams pačius geriausius įspūdžius bei patirtis.
Organizuodami bet kurį renginį Litexpo, labai daug dėmesio skiriame užsienio gerajai praktikai. Ypač daug dėmesio skiriame renginio organizavimo kokybės standartams bei tarptautiškumui, todėl planuodami EROS turinį, tikrai neapsiribojame tik Lietuvos rinka. Nuolat stebime kitus festivalių organizatorius užsienio šalyse bei ieškome potencialių edukatorių ir atlikėjų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, kurie galėtų prisidėti prie EROS turinio kokybės. Visgi, labai smagu, kad ir Lietuvoje turime puikių savo srities specialistų, kurie noriai prisijungia prie festivalio edukacinės programos. Džiaugiamės, jog žinomi medikai, edukatoriai bei pranešėjai drąsiai lipo į mūsų sceną bei dalinosi savo žiniomis bei patirtimi.
Tokio pobūdžio renginiai daugelyje šalių jau seniai tapę įprasta kultūrinio gyvenimo dalimi. Kaip vertinate žmonių atvirumą tokio tipo renginiams čia Lietuvoje, palyginus su kitomis šalimis?
Palyginus su užsienio šalimis, Lietuva dar tik žengia pirmuosius žingsnius, todėl planuodami EROS, labai stipriai atsižvelgėme į mūsų visuomenės bei teisinio reglamentavimo specifiką. Visgi, labai džiaugiamės, kad nepaisant kliūčių, vieną kartą metuose suteikiame visai bendraminčių bendruomenei galimybę susitikti po vienu stogu.
Pernai nemažai dalyvių apsilankę Vilniuje mūsų festivalyje, dalinosi savo įspūdžiais iš tokio pobūdžio festivalių Berlyne, Nyderlanduose bei kitose šalyse ir lygino. Jie džiaugėsi, jog pagaliau ir Lietuvoje galima apsilankyti tokio pobūdžio renginyje. Kalbant apie mūsų festivalio auditoriją, renginyje sutikome nuo 21-erių iki senjorų, tai rodo, jog visų amžiaus žmonių grupes domina tokie festivaliai.

Kas Jus asmeniškai labiausiai įkvepia dirbant prie tokio konceptualaus ir drąsaus projekto kaip „Eros“?
Tikime tuo, ką darome. Manau, kad daugelis iš mūsų, kurie turime (arba ne) antrąją pusę, rečiau ar dažniau susiduria su visais tais klausimais, kurie nagrinėjami EROS: kaip pirmiausia pamilti ir vertinti save bei sukurti sveiką santykį su kitu žmogumi, ypač kai aplink tave begalė kitų problemų – nesibaigiantys darbai ir rūpesčiai, kasdienė rutina, žaibiškas gyvenimo tempas ir kt.
EROS kviečiame visus pamiršti kasdienybę, atitrūkti nuo rūpesčių ir tiesiog puikiai praleisti laiką su draugų kompanija ar antrąja puse.
Ką norėtumėte, kad lankytojas išsineštų iš „Eros 2025“ festivalio? Kaip apibūdintumėte atmosferą tiems, kurie dar nėra čia buvę – ko tikėtis, ką patirti?
Vienareikšmiškai sąmoningumą apie save, savo kūną, ribas ir norus bei patirtį, kaip komunikuoti apie tai su antrąja puse. Tikime, kad visa tai yra pagrindas sveikiems santykiams užmegzti.
EROS ir yra kvietimas ateiti ir laisvai jaustis savimi. Kiekvieną lankytoją pasitiks estetiška, šilta ir žaisminga atmosfera. Visos renginio dalys – šou, edukaciniai užsiėmimai ir ekspozicija yra pateikiami labai subtiliai, todėl kiekvienas atras čia kažką naujo ir įdomaus.
Kokią ateitį matote „Eros“ festivaliui? Ar turite ilgalaikę viziją – kaip jis galėtų augti, plėstis ar keisti formą artimiausiais metais?
EROS yra vienintelis tarptautinis erotikos festivalis Lietuvoje ir siekiame, kad ilgalaikėje perspektyvoje tai būtų didžiausias ir pagrindinis traukos objektas Baltijos šalyse. Litexpo renginių organizavimo patirtis ir infrastruktūra puikiai pritaikyti renginio plėtrai bei lankytojų patogumui, todėl džiaugiamės galėdami augti tiek festivalio apimtimi, tiek kokybe ir tikrai kiekvienais metais galėsime pasiūlyti savo lankytojams vis daugiau naujų patirčių.
Ačiū už pokalbį.