Prisijunk

#chillpatarimai

Kaip tirpdyti lašinius, nepakenkiant sau

Kaip pradėti sportuoti nepakenkiant sau

Kaip rodo „4F“ sporto prekių ženklo apklausa, daugumai lietuvių sportas yra sielos ir kūno poilsis: taip teigia net 47% respondentų. Be to, beveik trečdalis respondentų (28%) mano, kad ilgi pasivaikščiojimai su draugais, giminaičiais ar naminiai augintiniais taip pat veikia atpalaiduojančiai. „Bet koks fizinis aktyvumas yra gerai. Pradedantieji dažnai apleidžia treniruotes, nes jie pradeda nuo intensyvių darbo krūvių ir treniruojasi beveik kas antrą dieną“, – sako trenerė ir „4F“ prekės ženklo ambasadorė Inga Žuolytė. „Tačiau tiems, kurie anksčiau niekados nesportavo, geriausia būtų pradėti nuo ilgų pasivaikščiojimų.“

1 patarimas: geriau pradėti nuo pasivaikščiojimų

Naujokai labai dažnai pradeda aktyvų gyvenimo būdą nuo intensyvių treniruočių. Paprastai šis klaidingas požiūris yra susijęs su amžiumi: jauni žmonės yra kupini energijos ir įsitikinę dėl savo įgūdžių, todėl jie nesupranta, kodėl reikia pradėti nuo nuoseklaus fizinio krūvio”, – paaiškina trenerė. „Vis dėlto itin intensyvios treniruotės kenkia kūnui ir entuziazmui. Štai kodėl daugybė žmonių pradeda reguliariai treniruotis, o vėliau treniruotes nutraukia.“ Kad išsiugdyti sveikus įpročius, nežalojant kūno ir nervų sistemos, trenerė rekomenduoja pradėti nuo ilgų pasivaikščiojimų ar dviračių sporto.

2 patarimas: bėgiojimas nėra tinkamas būdas apšilti

Apšilimas yra labai svarbus norint, kad nebūtų pažeisti raumenys, todėl neturėtumėte jo pamiršti. Jei neapšilsite, tai raumenys pavargs daug greičiau, o treniruotė truks trumpiau. „4F“ prekės ženklo ambasadorė sako, kad daugelis žmonių atvyksta į sporto salę ir iš karto eina prie bėgimo takelio manydama, kad bėgiojimas – tai apšilimas. Bet tai netiesa. Net ir prieš bėgiojimą reikia tinkamai apšilti.

3 patarimas: pasiimkite bet vieną privačią treniruotę su patyrusiu treneriu. 

Vienas svarbiausių faktorių treniruojantis – pratimų atlikimo technika. Jei pratimai atliekami neteisinga, gali būti, kad niekada nepamatysite treniruočių poveikio, o be to, padidėja traumų rizika. „Visi tai žino, tačiau yra labai mažai tų, kurie pasiima privačias pamokas su treneriu, kuris pasiūlys tinkamą treniruočių programą ir parodys, kaip taisyklingai atlikti pratimus. Bet pradedančiųjų technika, kaip taisyklė, yra labai prasta: dauguma jų nežino, kaip taisyklingai bėgioti ir atlikti pritūpimus, ar kaip elgtis su treniruokliais. Net jei suprasite, kaip atlikti pratimą, atlikinėti jį ir kartu kontroliuoti savo techniką veidrodyje – beveik neįmanoma. Todėl aš rekomenduoju privačias treniruotes su treneriu, kuris parodys, kaip taisyklingai atlikti pratimus ir pirmus kartus rūpinsis jūsų technika, kad ateityje nebūtų sužalojimų, o tik teigiami rezultatai. Iš pradžių atrodo, kad tai yra beprasmiškas pinigų švaistymas, bet aš pateiksiu jums pavyzdį: jei jūsų pagrindinis tikslas yra „tvirtas kūnas“, tai be įvadinio kurso su treneriu pasiekti šį tikslą užtruks 2-3 kartus ilgiau.“

4 patarimas: pasikalbėkite su treneriu apie savo traumas

Ši taisyklė yra susijusi su ankstesniąja: norint, kad treniruočių programa būtų teisinga, treneris turi žinoti apie anksčiau jūsų turėtas traumas. Reikėtų trenerį informuoti ir apie ligas: pvz., jei turite problemų su širdimi, treneris tai turi žinoti. Remdamasis šia informacija jis parinks tokius pratimus, kurie nesukels papildomų sužalojimų. „Tai yra dar viena priežastis, kodėl pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su specialistu. Asmuo negali pats susikurti treniruočių programos, net jei jis yra visiškai sveikas ir niekados neturėjo jokių traumų. Be eksperto nuomonės mes negalime žinoti, kiek ir kokių pratimų reikia daryti, kad pasiektume norimą rezultatą“, – sako I. Žuolytė.

5 patarimas: sportas turėtų teikti džiaugsmą

Praktika rodo, kad žmonės yra maksimalistai: mes darome viską, kas įmanoma (4 kartus per savaitę einame į sporto klubą, renkamės aerobiką, o ne po jogą, kartais atliekame dvi treniruotes iš eilės), arba nieko nedarome. „Naujokai atvyksta į sporto klubą, ten pamato stiprius žmones ir netrukus atsisako treniruočių, nes nesulaukia greito rezultato arba labai dažnai pradeda sportuoti nuo intensyvių pratimų, kurie jiems nepatinka, o tai taip pat lemia, kad asmuo nustoja treniruotis.“ Trenerė paaiškina, kad nereikia kreipti dėmesio į kitus: pirma, net ir stipriausieji kažkada pradėjo nuo nulio ir mes nežinome, kiek metų jie treniravosi, kol pasiekė tokius rezultatus. Antra, įmanoma, kad tai yra jų profesija (fitneso modelis, treneris) ir atvirkščiai – galbūt jie neturi profesinės veiklos (pavyzdžiui, namų šeimininkės). „Štai kodėl, jei po darbo dienos nenorite užsiiminėti aerobika, bet norėtumėte nueiti į baseiną ar jogą – tiesiog taip ir padarykite. Sportas turėtų atnešti džiaugsmą ir energiją, o taip niekada neįvyks, jei užsiimsite kažkuo, kas jums nepatinka. Be to, tiek baseinas, tiek joga labai teigiamai veikia kūno stangrumą ir taip pat padeda numesti antsvorį, žinoma, jei toks yra jūsų tikslas.” Pasak trenerės, tas pats pasakytina ir apie treniruočių dažnumą: jei asmuo gali skirti treniruotėms 2 vakarus per savaitę – tai geriau nei nieko ir bet kuriuo atveju turės teigiamą poveikį jūsų sveikatai.

Naujienlaiškis

Prisijunk
Naujienlaiškis